Pārgājiens

Baudi dabu ar kājām!

Apmeklē jauno Baskāju taku Garkalnē, izbaudi dabu ar kājām un uzkrāj enerģiju rudenim! Ņem līdzi un iepriecini savus mazos!

Augustā notika Garkalnes Baskāju takas atklāšana, kurā piedalījās vairāk nekā 300 cilvēku. Šo sestdien - 15. septembrī projekts „Zaļie pārgājieni” Garkalnes Baskāju takā rīkos ekskursijas „Iepazīsti dabu ar kājām!”

Par dabu mēs parasti uzzinām lasot vai klausoties — šoreiz būs iespēja dažādas interesantas  dabas vietas sajust arī ar kājām, pataustīt un pasmaržot. Ar taku un norisēm dabā Jūs tuvāk iepazīstinās dabas pētnieks, projekta „Zaļie pārgājieni” vadītājs un takas veidotājs Aivars Jakovičs.

Garkalnes baskāju taka ir viena no vecākām baskājošanas vieta Latvijā, kuru savās rakstnieka, gleznotāja un makšķernieka gaitās jau pirms 80 gadiem ieminis Jānis Jaunsudrabiņš.


Dalībnieku skaits ir ierobežots, tāpēc lūdzam pieteikties savlaicīgi līdz 14.09.2018. plkst. 23.00, spiežot uz pogas "Pieteikties pārgājienam!" un aizpildot pieteikuma anketu:

PIETEIKTIES PĀRGĀJIENAM!Dalība ekskursijā par ziedojumiem: Tuvākajos pasākumos 3 - 4 Euro pieaugušajiem.

Atbildība: Nepilngadīgajiem jābūt vecāku vai citu atbildīgu personu pavadībā. Pārgājiena dalībnieki par savu drošību un veselību atbild paši. Dalībnieki ar savu piedalīšanos pasākumā apliecina, ka viņiem nav iebildumu pret viņu fotogrāfēšanu, filmēšanu un šo attēlu publicēšanu ekotūrisma popularizēšanai.

Nokļūšana pulcēšanās vietā: Maršruta sākums un noslēgums paredzēts autostāvietā pie kafejnīcas „Niki”, kur iespējams nokļūt ar privāto autotransportu vai velosipēdu, kā arī ar autobusu Rīga – Vangaži (Nr. 6826), braucot līdz Garkalnei (palūgt vadītāju apturēt pieturā „Garkalnes pagrieziens” 0,7 km pirms „Niki” vai, ja šoferis neiebilst, pie „Niki”.

Precīzāka informācija par autobusu: http://www.ekspressadazi.lv/autobusu-saraksti

Pulcēšanās: Pie kafejnīcas „Niki” autostāvvietas – Vidzemes šosejas (autoceļš Rīga – Igaunijas robeža) malā, 20 km no Rīgas centra, pirms Garkalnes viadukta.

Iziešana: 14:00

Pārgājiena maršruta garums: aptuveni 3 km
Vēl par Garkalnes baskāju taku:

2008. gadā biedrība „VAK Mantojums” Garkalnes novada teritorijā izstrādāja dabas vērtību inventarizācijas projektu „Garkalnes meži, purvi un ezeri”. Tā ietvaros pētnieku grupa apsekoja Garkalnes apkārtnes mežus, purvus un ezeriņus — Lēpīti, Peldezeru, Tumšezeru un Asaru ezeru un apzināja šajās vietās sastopamos biotopus, augus un dzīvniekus.

2018. gada jūlijā biedrības „VAK Mantojums” projekts „Zaļie pārgājieni”, izmantojot pētījumā gūto informāciju, izstrādāja ekoloģisku taku, kuru vasaras sezonas laikā iespējams iziet maksimāli draudzīgi videi, nelietojot apvus, un tādējādi gūstot gan loģisku — ar prātu uztveramu informāciju, gan reizē arī sajūtu informāciju — tādējādi izzinot dabu vairākās tās dimensijās. Katrai dabas vietai, katram biotopam ir sava sajūtu buķete, kas lieliski uztverama arī ar ķermeni. Ar prātu vai tikai emocijām uztveramā pasaules aina ir nepilnīga, tāpēc „Zaļo pārgājienu” mērķis ir šos abus izziņas veidos harmonizēt, radot dzīvu priekšstatu par dabu.

Garkalnes baskāju vides taka ir 3 kilometrus gara un to ir iespējams iziet aptuveni pusotrā stundā. Rūpīgāk vērojot dabas procesus takā, kā arī peldoties Peldezerā, takas apmeklējuma ilgums var dubultoties. Sākuma un beigu daļā taka pārklājas ar rakstnieka Jāņa Jaunsudrabiņa dabas izziņas taku, kuru iekārtojusi ir Garkalnes novada dome. Taka mūs ved pa dažādiem biotopiem, dabisku zemsedzi, ceļiem, stigām un nelielos posmos starp brūkleņu, melleņu un vaivariņu mētrājiem.

Ejot pa dabisku zemsedzi, jāievēro īpaša piesardzība, jo iespējams uzkāpt uz asām saknēm, zariem vai čiekuriem un savainot pēdas. Jāatgādina arī, ka mežā, īpaši—novirzoties no takas, zālē un lapu, koku brikšņos sastopamas ērces, bet purvā — rāpuļi.

Taku arī turpmāk būs iespējams iziet kopā ar projekta „Zaļie pārgājieni” vadītāju Aivaru Jakoviču. Par nākamajām izzinošajām pastaigām visi interesenti varēs uzzināt mājaslapā www.zaliepargajieni.lv un facebook lapā „Zaļie pārgājieni.” Nepieredzējušiem pēdotājiem iesakām mugursomā līdzi ņemt vieglus apavus, kādu dezinficējošu šķīdumu un plāksterus iespējamiem savainojumiem.

Pēc pastaigas iespējams pusdienot un atpūsties kafejnīcā „Niki”.


UZ TIKŠANOS garkalnē!


Aivars Jakovičs

Tālrunis: 28639532

e-pasts: [email protected]