Atēnas 2023
Skats uz Atēnu akropoli no Pniksa (Pnyx) kalna. Vienā attēlā divi objekti, kas pastāsta daudz būtiska par Atēnām. Pniksa kalns bija tautas sapulču vieta, kurai piedēvē demokrātijas dzimšanas vietu, savukārt Akropole ir Atēnu aizbildnes - Atēnas mītiskais mājoklis ar Atēnas - Jaunavas templi - Partenonu.. Atēnu akropole nav vienkāršs cietoksnis, tā ir Svētnīca,, kas gluži kā karogs paceļas grūti pieejamā klintī. Helēņi, tā paši sevi sauc grieķi, augstāk par pārējo novērtēja un aizsargāja vērtības, ko personificēja un iemiesoja dieviete Atēna. Iepazīsti Atēnu un Tu iepazīsi helēņus, viņu kultūras noteikumus un raksturu, kas veido viņu identitāti.
Atēnas templis - Partenons tuvplānā. Foto pilnīgu iespaidu noteikti nesniedz, jo apkārt svētnīcai ir tikai debesis! Celtnes jumta sijas balsta klasiskas doriešu kolonnas, kuru proporcijas atbilst vidējām vīrieša auguma proporcijām.
Akropoles ziemeļrietumu daļā atrodas Atēnai un Poseidonam veltītais Erehtiona templis. Mīts stāsta, ka tieši šeit Atēna ar Poseidonu strīdējušies, kurš no viņiem valdīs Atikas zemē. Sānu izbūves jumtu balsta sešas Karaitīdas. To nosaukums cēlies no Lakonijas pilsētas Karijas, kur Artemīdas svētkos sievietes dejojušas ar uz galvas uzliktiem groziem
Atēnas svētā olīva
Svētā olīva pie Erehtiona. Mīts vēsta, ka par Atēnu pilsētas aizgādni bijis jākļūst dievam, kas spētu pilsētai sniegt visvērtīgāko dāvanu. Poseidons piesitis ar savu trijžuburi pie klints un no tās izlauzies avots. Atēna iedūrusi savu šķēpu zemē un tur izaudzis olīvkoks. Tas bijis vērtīgāks un Atēna sacensībā uzvarējusi
Atēnas skulptūra
Skats no Akropoles klints dienvidaustrumu virzienā. Attēla centrā Zeva templis. Nedaudz tālāk ar mežu apaudzis paugurs no kura virsotnes pa kreisi redzams gaišs trīsstūrveida laukums - stadiona tribīnes.
Ejot no Akropoles Stadiona virzienā, slejas Zeva tempļa milzu kolonnas. Pašlaik notiek celtnes fragmentu restaurācija. Apkārt svētnīcai ir atstāts neapbūvēts laukums - Svētais lauks
Atēnu stadionā notiek gatavošanās tradicionālajam Maratona skrējienam
Akadēmijas dārzs, kur reiz Platons diskutēja ar saviem skolniekiem.
Platona piemineklis Akadēmijas dārzā. Šķiet viņš te bija pavisam nesen- pirms stundas, dienas... Lai gan vairāk nekā divas tūkstošgades aizsteigušās. Būtībā nekas būtiski nav mainījies... Cilvēki ir tādi paši, tikai Platona pietrūkst...
Zaļo Pārgājienu "Riežupes Ūdenskritumu Pārgājiens"
Šajā video kārtējais projekta “Kurzemes ceļš” pārgājiens, šoreiz - Kuldīgas novadā gar Riežupi.
Skatām piecus ūdenskritumus Riežupē un tās pietekās. Priecājamies par pavasarīgo, mutuļojošo straumi upītēs, pārvaram bebru dambI un šķērsojam Riežupi pa noglumējušiem koku stumbriem. Apskatām Rumbenieku kaļķu cepli, atklājam vecas dolomīta lauztuves, vairākas Riežupes klintis un leduskritumus. Baudam pirmo pavasara sēni Austrijas agreni.
Būsim pateicīgi, ja kļūsi par mūsu YouTube kanāla abonentu! To izdarīt var spiežot ŠEIT
Zaļo Pārgājienu Ekspedīcija uz Muižarāju Klintīm | 4. daļa
Šis video turpina Abavas lejteces interesantāko dabas objektu apskati.
Vispirms nonāksim pie Sildruvu klintīm (oficiālos dokumentos sauktas par Lējēju klintīm), kas veido garāko nepārtraukto klinšu joslu Abavas krastos. Klintis nav skārusi intensīva erozija, kāda tā bija Galmicu klintīs. Tālāk dosimies uz Muižarāju klintīm, kur atklāsim skaistu leduskritumu, ūdenskritumu un daudzus senus klinšu ierakstus.
Dažus simtus metrus tālāk nonāksim pie otras klinšu grupas, kurām iedevām vārdu Lejas Muižarāju klintis. Ja kāds zina šo klinšu vēsturisko nosaukumu, lūdzu par to uzrakstiet komentāros vai sūtiet e-pastu uz adresi [email protected]. Arī pie šajām klintīm ieraudzīsim skaistu leduskritumu. Pēc šo un vairāku citu dabas objektu apskates ekspedīciju beigsim pie Abavas ietekas Ventā, kur dzirdēsim dzērvju saucienus.
Būsim pateicīgi, ja kļūsi par mūsu YouTube kanāla abonentu! To izdarīt var spiežot ŠEIT
Zaļo Pārgājienu Ekspedīcija uz Abavas Augstākajām Klintīm | 3. daļa
Piedāvājam noskatīties turpinājumu Abavas lejteces izpētes ekspedīcijas video - pārgājienu uz Galmicu klintīm.
Literatūrā vienprātīgi atzīts, ka šīs klintis ir augstākās Abavas krastos. Dažos ziņu avotos minēts, ka to augstums saniedz pat 30 metrus. Vai tiešām tas tā - uzzināsi noskatoties video.
Arī šoreiz turpināsim iet gar Abavu. Nokāpsim Eliņu valka gravā, kur apskatīsim miniatūrus ūdenskritumiņus. Redzēsim Galmicu klintis tuvplānā un atklāsim tajās krāsainus smilšakmeņu slāņus, torņus, nišas, alas, dzelzsavotus un senus uzrakstus. Dažus simtus metrus tālāk aiz pazīstamākās klinšu daļas atradīsim arī citas mazāk zināmas smilšakmens klintis.
Būsim pateicīgi, ja kļūsi par mūsu YouTube kanāla abonentu! To izdarīt var spiežot ŠEIT
Zaļo Pārgājienu Ekspedīcija uz Abavas "Siguldu" | 2. daļa
Piedāvājam noskatīties Abavas iepazīšanas pārgājiena otro daļu - "Ekspedīcija uz Abavas "Siguldu".
Šoreiz dosimies tālāk gar Abavas krastiem, aplūkosim Leču un Vectēva līkumus, Dižķīru un Mālvalka klintis, nokāpsim dziļajā Vēršvalka gravā un uzzināsim, kur pie Abavas ir "Zosurīkle". Redzēsim arī Dižķīru mājas, kur 1944.gada 6. un 7. decembrī notika pēdējā lielākā kauja starp ģenerāļa Jāņa Kureļa grupas Rubeņa bataljonu un vāciešiem.
Meklēsim literatūrā aprakstītos Zilumu iežus. Pārgājiena finālā nonāksim Vēršvalka un Vārpnīcas apkārtnē, kur Abavas ieleja atgādina Siguldas gravas...
Būsim pateicīgi, ja kļūsi par mūsu YouTube kanāla abonentu! To izdarīt var spiežot ŠEIT
Zaļo Pārgājienu Ekspedīcija uz Abavas Ziemeļpolu | 1. daļa
Katram tas savējais - arī Abavai. Turklāt vietā, kur nedarbojas mobilie telefoni! Tur biezo Kurzemes mūžamežu pašā viducī starp Rendu un Ventu vēl var izjust brīvības garšu!
Aiziesim līdz Abavas galējam ziemeļu punktam pie bijušajām “Siseņu” mājām. Apskatīsim arī citas seno māju vietas, Rumbiņas ūdenskritumu, Depšvalku. Jā, un, protams, arī uzzināsim, ko senajā kursenieku valodā nozīmē “depšs”... Atradīsim skaistu Abavas ozolmežu un dižozolus. Nāc mums līdzi un seko Zaļo pārgājienu Kurzemes ceļa pētījumiem pie Abavas!
Būsim pateicīgi, ja kļūsi par mūsu YouTube kanāla abonentu! To izdarīt var spiežot ŠEIT
Zaļo Pārgājienu Kurzemes ūdenskritumu ekspedīcija
Piedāvājam sekot Zaļo pārgājienu Kurzemes ūdenskritumu ekspedīcijai uz Matkuli un Valgali!
Matkulē aplūkosim, kā pavasari sagaida straujā Imula, Buses pilskalns un Kurzemes Staburags - Kauķa kalns ar savu brīnišķīgā avotiņa ūdenskritumiem. Pēc tam dosimies uz Valgales apkārtni, kur skatīsim trīs Zārvalka ūdenskritumus un Valgeles rumbu.
Aplūkotās vietas iekļautas Zaļo pārgājienu veidotajā dižtakā “Kurzemes ceļš”. Nāc skaties un ceļo kopā ar Zaļajiem pārgājieniem neklātienē un klātienē!
Būsim pateicīgi, ja kļūsi par mūsu YouTube kanāla abonentu! To izdarīt var spiežot ŠEIT
Zaļo Pārgājienu video ekspedīcija "Līgatnes klintis"
Šoreiz mūsu ekspedīcijā tuvāk iepazīsies ar vairākām ievērojām Līgatnes apkārtnes klintīm: Katrīnas iezi, Gūdu klintīm, Ērmaņu, Elpju, Andrijāņu un Tītmaņu iežiem.
Ledus šoreiz ļauj aplūkot Elpju iezi no Gaujas puses. Apskatām divus "Andrijāņu" dižozolus. Meklējam un atrodam senus klinšu uzrakstus. Senākais no tiem Tītmaņu iezī. Gauja vietām nav aizsalusi un tajā sastopam lielu skaitu šeit ziemojošu pīļu.
Būsim pateicīgi, ja kļūsi par mūsu YouTube kanāla abonentu! To izdarīt var spiežot ŠEIT
Zaļo Pārgājienu video ekspedīcija "Ērgļu un Ramātu klintis"
Šoreiz Cēsu apkārtnē pētām Ērgļu klintis un Ramātu klintis tuvplānā.
Apgūstam tehniski pareizu plāna ledus pāriešanu. Apzinām alas, augus, vēsturi klintīs - senus un ne tik senus ierakstus devona laikmeta smilšakmeņos. Kā vienmēr mūsu pasākumos, respektējam vietu lokālo identitāti un tāpēc izzinām un lietojam vietu un objektu oriģinālos nosaukumus.
Būsim pateicīgi, ja kļūsi par mūsu YouTube kanāla abonentu! To izdarīt var spiežot ŠEIT
Tagad esam arī YouTube - SEKO un atbalsti mūs!
Tagad mūs atrast var arī sociālajā un video platformā YouTube!
Mūsu kanālā atradīsi dažādus piedzīvojumus, maršrutus, atskatus un citas interesantas lietas, tagad - video formātā.
Ienāc mūsu YouTube kanālā un nospied SUBSCRIBE/SEKOT lai atbalstītu mūs un nepalaistu garām jaunākos video.
Saite uz mūsu kanālu: https://www.youtube.com/ZaliePargajieni
Pārgājiens "Ceļojums pa seno Torņakalnu"
Pārgājienā runāsim par Torņakalna ievērojamām personām, ēku arhitektiem un dažādiem arhitektūras stiliem. Mācīsimies atpazīt 19.-20. gs. Rīgā bieži sastopamos arhitektūras stilus - klasicismu, eklektismu, jūgendstilu un jauno lietišķību (funkcionālismu)... LASĪT VAIRĀK
Pilsētpārgājiens "Brasa - Aleksandra vārti"
Ja agrāk par Brasu sauca rajonu tikai starp Rīgas – Saulkrastu dzelzceļu un Čiekurkalnu, tad tagad ar šo vārdu apzīmē apvidu, kas ietver Lielos pilsētas kapus, bijušo Kara hospitāli, kā arī Miera, Mēness, Hospitāļu, Cēsu, Indrānu, Lakstīgalu un Klijānu ielu mikrorajonus.
Maršruts būs īpaši interesants tiem, kas vēlas tuvāk iepazīties ar Rīgas kultūrvēsturi un ievērojamo arhitektu: Oskara Baŗa, Konstantīna Pēkšēna, Jāņa Alkšņa, Eižena Laubes, Nikolaja Norda, Augusta Malvesa un Teodora Hermanovska projektētajiem namiem. LASĪT VAIRĀK...
Pārgājiens Maskavas Forštatē
Šeit ir it kā paralēla pasaule, kas laika gaitā veidojusies pēc atšķirīgām tradīcijām un citiem oficiāli nekur nerakstītiem likumiem. Jau no 17. gs. te līdzās latviešiem un vāciešiem mīt Rīgas senākā krievu kopiena – vecticībnieki. Iespējams, ka ceļā sastapsim arī baltkrievus, poļus, ortodoksālos ebrejus un armēņus. Katrai no ticībām šeit ir savi dievnami un īpatnēji pilsētvidē atstāti kultūras nospiedumi, kurus mēģināsim saskatīt... LASĪT VAIRĀK
Kurzemes ceļš 8. pārgājiens: „Zelta rudens Abavas ielejā”
Šoreiz pārgājiens būs ap 30 – 33 km garš un aptvers interesantākos dabas un kultūrvēsturiskos objektus Abavas senlejas posmā no Kandavas līdz Sabilei. Maršrutā iekļautas arī vairākas jaukas dabas takas Amulas un Imulas upju gravās.
Pārgājiens sāksies Kandavā pie autobusa
pieturas un noslēgsies Sabilē pie autobusu pieturas. Ceļā redzēsim
Štempeļmuižu, Kandavas mācītājmuižu, Kalnamuižu, Čāpuļu un Buses
pilskalnus, Abavas Velnalu un Velnakmeni, kā arī un daudz ko citu… LASĪT VAIRĀK
Pārgājiens "Rudens Zelts Siguldā"
Rudens
zelts visdaudzveidīgākos toņos mirdzēs kalnos un lejās, bet mūsu takas
vedīs uz vietām, kur rudens prieku varēsim baudīt visā pilnībā. Aiziesim
līdz Gudrības avotiņam, apskatīsim Piķenes krauju ar smilšakmens
atsegumiem, tajā skaitā Auna pieri un dosimies līdz Baltijas varenākai
eglei Ejot gar Gaujas ielejas kraujām, apskatīsim skatu laukumus, no
kuriem pavērsies fantastiski skati uz rudenīgajām tālēm. Iepazīsim
Krimuldas muižu un senās bīskapa pilsdrupas. Vikmestes upītes gravā
aplūkosim neparastus devona laika smilšakmeņu atsegumus. Pārgājienā
iziesim arī vairākas sabiedrībai mazāk zināmas takas un apskatīsim
klinšu kanjonu! LASĪT VAIRĀK...
Pārgājiens gar Mārupīti “Rudens krāsas Mārupītes krastos”
Tiksimies plkst. 10.00 pie 10. tramvaja pieturas „Arkādijas parks”.
Maršruts no šejienes vedīs gar Māras dīķa un Mārupītes krastiem līdz Bieriņu muižas īpašnieka Henriha Bērensa fon Rautenfelda dibinātam ciematam un Grāves muižai. Tālākajā ceļā redzēsim māju, kas iespējams izmainīja Latvijas vēstures gaitu, tad Bieriņu (Lindenruhe) muižas un senkapu vietas, Skrējēju akmeni un Induļa Rankas skulptūru parku. Pēc tam sasniegsim 1906. gadā celto Šēnberģu muižiņu, Budas muižu un t.s. “raganas māju”... LASĪT VAIRĀK
Pārgājiens "Ceļojums Teikā"
Svētdien, 4. oktobrī piedalies aizraujošā un informatīvā ceļojumā uz Teiku!
Dažu stundu laikā iepazīsim Teikas apkārtnes vēstures lappuses un atklāsim tajās daudz interesanta – no cara laiku mazajiem strādnieku namiņiem un jūgendstila ēkām līdz Pētera Bērzkalna projektētajam “amerikāniskajam” dzīvojamajam rajonam, kas pārsvarā būvēts 30. gados iecienītajā jaunās lietišķības (funkcionālisma) stilā. Šeit redzēsim tādu Latvijas arhitektūras vēsturei nozīmīgu arhitektu kā Jānis Alksnis, Eižens Laube, Augusts Malvess, Teodors Hermanovskis, Arturs Braunfelds, Lidija Hofmane-Grīnberga, Alfrēds Grīnbergs, Pauls Kundziņš u.c. veikumu. LASĪT VAIRĀK...
Pārgājiens "Rudens Zelts Siguldā"
Rudens zelts visdaudzveidīgākos toņos mirdzēs kalnos un lejās, bet mūsu takas vedīs uz vietām, kur rudens prieku varēsim baudīt visā pilnībā. Aiziesim līdz Gudrības avotiņam, apskatīsim Piķenes krauju ar smilšakmens atsegumiem, tajā skaitā Auna pieri un dosimies līdz Baltijas varenākai eglei Ejot gar Gaujas ielejas kraujām, apskatīsim skatu laukumus, no kuriem pavērsies fantastiski skati uz rudenīgajām tālēm. Iepazīsim Krimuldas muižu un senās bīskapa pilsdrupas. Vikmestes upītes gravā aplūkosim neparastus devona laika smilšakmeņu atsegumus. Pārgājienā iziesim arī vairākas sabiedrībai mazāk zināmas takas un apskatīsim klinšu kanjonu! LASĪT VAIRĀK...
Pārgājiens "Ceļojums uz Katlakalnu"
Noteikti aiziesim uz Depkina muižu, kur redzēsim skaisto muižas ēku un parku ar Latvijas dižākajiem melnalkšņiem. Protams, skatīsim arī vēl daudz ko citu interesantu, tāpēc, ja vēlies iepazīt Katlakalna apkārtni, noteikti nāc un padari spilgtākas un saturīgākas īsās rudens dienas! LASĪT VAIRĀK...
Kurzemes ceļš 7. pārgājiens: „No Pūres līdz teiksmainajai Kandavai”
Maršruts sāksies Pūrē pie autobusa pieturas un noslēgsies Kandavā pie autobusu pieturas. Ceļā apskatīsim Pūres muižu, redzēsim, kas vēl saglabājies Daigones muižā. Izgājuši caur Melnajam mežam nonāksim Valtermuižā un pēc pusdienu pauzes dosimies uz Kandavas vecpilsētu, lai iepazītu tās vēsturiskās vietas un dzirdētu stāstus par senajiem kandavniekiem, kas bijuši gan baronu dzimtu piederīgie, gan tirgotāji, gan amatnieki. Noteikti aiziesim līdz senajam kuršu pilskalnam, bet, ja atliks laiks, arī līdz Štempeļmuižai. LASĪT VAIRĀK...