Iepazīsti Brasu!

Svētdien, 17. novembrī dosimies tuvāk iepazīt Brasas apkaimi.


Agrāk par Brasu sauca rajonu tikai starp Rīgas – Saulkrastu dzelzceļu un Čiekurkalnu, tagad ar šo vārdu vairāk saprot apvidu, kas ietver Lielos pilsētas kapus, bijušo Kara hospitāli un Brasas dzelzceļa staciju. Par rajona raksturu liecina ielu nosaukumi:  Kareivju, Ieroču, Kazarmu, Hospitāļu, Ierēdņu, Invalīdu ielas.

Sākotnēji rajonā dzīvoja Kara slimnīcas medicīniskais personāls un ierēdņi, vēlāk Miera ielas rajons, pateicoties tramvaja līnijai Mežaparka virzienā, kļuva pievilcīgs arī turīgiem Rīgas pilsoņiem, kuru vidū bija daudz izglītotu baltvāciešu un netrūka arī latviešu.  20. gs. 20. – 30. gados vairākums iedzīvotāju strādāja kara hospitālī, dārzniecībās, nelielos sīkuzņēmumos, dažādās valsts, pašvaldības un kultūras iestādēs. No apkaimē dzīvojošām ievērojamākām personām noteikti jāpiemin mākslinieks Vilhelms Purvītis, tiesībzinātnieki Augusts Lēbers un Vjačeslavs Gribovskis, kā arī dabaszinātnieks Ferdinands Štolls.

Rajons slavens ar senāko un lielāko Rīgas kara hospitāli, Lielajiem kapiem un daudziem interesantiem jūgendstila un funkcionālisma arhitektūras pieminekļiem. 

Maršruts būs īpaši interesants tiem, kas vēlas tuvāk iepazīties ar Rīgas ievērojamāko arhitektu:  Eižena Laubes, Konstantīna Pēkšēna, Vilhelma Reslera, Edgara Frīzendorfa, Nikolaja Norda, Augusta Malvesa, Indriķa Devendrusa u.c. darbiem.

Maršruts sāksies Miera un Brīvības ielas krustojumā trolejbusu pieturas “Matīsa iela”. Tālāk dosimies pa Miera ielu līdz Brasai, kur iepazīsimies ar Hospitāļu, Kazarmu, Klusās un citu mazāku ieliņu vēsturi, kā arī ar seno Kara hospitāli, Brasas dzelzceļa staciju un citām kultūrvēsturiskajām vērtībām. Pēc iespaidiem bagātās dienas maršruta sākuma punktā būs iespēja atgriezties ar 11. tramvaju.


Pārgājienu vadīs vēsturnieks, kultūrvēsturiskā mantojuma speciālists un bijušais Brasas apkaimes iedzīvotājs Aivars Jakovičs


Dalībniekus, lūdzu, savlaicīgi pieteikties aizpildot pieteikumu:


PIETEIKTIES PĀRGĀJIENAM!


Maršruta kopgarums: Ap 6 km. Ceļš ved pa ielām, gājēju celiņiem un taciņām.

Dalībnieku atbildība: Dalībnieku vēlamais vecums no 7 gadiem. Dalībniekiem ieteicams būt labā veselības stāvoklī. Nepilngadīgajiem jābūt vecāku vai citu atbildīgu personu pavadībā. Pārgājiena dalībnieki par savu drošību un veselību atbild paši. Dalībnieki ar savu piedalīšanos pasākumā apliecina, ka viņiem nav iebildumu pret viņu fotografēšanu, filmēšanu un šo attēlu publicēšanu ekotūrisma popularizēšanai.

Līdzi jāņem: Ieteicami ērti apavi un lietus droši apģērbi.

Pulcēšanās: 10:00 Brīvības un Miera ielu krustojumā pie trolejbusu pieturas “Matīsa iela”.

Starts:  10:10

Finišs: Pārgājiens noslēgsies ap 14:00 pie 11 tramvaja pieturas “Ēveles iela”.

Vēlama līdzdalība pasākumā: brīvprātīgs ziedojums ap 5 Eur


Lūdzu savlaicīgi pieteikties, līdz iepriekšējā vakara plkst. 21. Pasākuma dalībnieku skaits ierobežots!


UZ TIKŠANOS Brasā!


Ja laikus nesaņemat apstiprinājumu pēc pieteikšanās anketas izsūtīšanas, neuztraucieties! Dalība ir neiespējama tikai gadījumā, ja pieteikšanās anketas vietā ir paziņojums, ka reģistrācija ir pārtraukta. Pēc pieteikuma izsūtīšanas varat piedalīties.


Projekta „Zaļie Pārgājieni” vadītājs

Aivars Jakovičs
 tālrunis: 2863-9532  e-pasts: [email protected]
 .