Pārgājiens

Garkalnes baskāju takas atklāšana

2018. gada 18. augustā „Zaļie pārgājieni” rīkos Garkalnes baskāju dabas takas atklāšanas pasākumu — pārgājienu.

Ar taku un tās dabas vērtībām iepazīstinās projekta „Zaļie pārgājieni” vadītājs Aivars Jakovičs.


2008. gadā biedrība „VAK Mantojums” Garkalnes novada teritorijā izstrādāja dabas vērtību inventarizācijas projektu „Garkalnes meži, purvi un ezeri”. Tā ietvaros pētnieku grupa apsekoja Garkalnes apkārtnes mežus, purvus un ezeriņus — Lēpīti, Peldezeru, Tumšezeru un Asaru ezeru un apzināja šajās vietās sastopamos biotopus, augus un dzīvniekus.

2018. gada jūlijā biedrības „VAK Mantojums” projekts „Zaļie pārgājieni”, izmantojot pētījumā gūto informāciju, izstrādāja ekoloģisku taku, kuru vasaras sezonas laikā iespējams iziet maksimāli draudzīgi videi, nelietojot apvus, un tādējādi gūstot gan loģisku — ar prātu uztveramu informāciju, gan reizē arī sajūtu informāciju — tādējādi izzinot dabu vairākās tās dimensijās. Katrai dabas vietai, katram biotopam ir sava sajūtu buķete, kas lieliski uztverama arī ar ķermeni. Ar prātu vai tikai emocijām uztveramā pasaules aina ir nepilnīga, tāpēc „Zaļo pārgājienu” mērķis ir šos abus izziņas veidos harmonizēt, radot dzīvu priekšstatu par Dabu.

Garkalnes baskāju vides taka ir 3 kilometrus gara un to ir iespējams iziet aptuveni pusotrā stundā. Rūpīgāk vērojot dabas procesus takā, kā arī peldoties Peldezerā, takas apmeklējuma ilgums var dubultoties. Sākuma un beigu daļā taka pārklājas ar rakstnieka Jāņa Jaunsudrabiņa dabas izziņas taku, kuru iekārtojusi ir Garkalnes novada dome. Taka mūs ved pa dažādiem biotopiem, dabisku zemsedzi, ceļiem, stigām un nelielos posmos starp brūkleņu, melleņu un vaivariņu mētrājiem.

Ejot pa dabisku zemsedzi, jāievēro īpaša piesardzība, jo iespējams uzkāpt uz asām saknēm, zariem vai čiekuriem un savainot pēdas. Jāatgādina arī, ka mežā, īpaši—novirzoties no takas, zālē un lapu, koku brikšņos sastopamas ērces, bet purvā — rāpuļi.

Taku arī turpmāk būs iespējams iziet kopā ar projekta „Zaļie pārgājieni” vadītāju Aivaru Jakoviču. Par nākamajām izzinošajām pastaigām visi interesenti varēs uzzināt mājaslapā www.zaliepargajieni.lv un facebook lapā „Zaļie pārgājieni.” Nepieredzējušiem pēdotājiem iesakām mugursomā līdzi ņemt vieglus apavus, kādu dezinficējošu šķīdumu un plāksterus iespējamiem savainojumiem.

Pēc pastaigas iespējams pusdienot un atpūsties kafejnīcā „Niki”.


Jaunu dalībnieku reģistrācija uz pasākumu 18. augustā tiek pārtraukta, jo pārgājienu grupas ir nokomplektētas.

Par turpmākajiem pasākumiem mēs informēsim tuvākajā laikā, mūsu Facebook lapā Zaļie Pārgājieni!!!
Atbildība: Nepilngadiem jābūt vecāku vai citu atbildīgu personu pavadībā. Pārgājiena dalībnieki par savu drošību un veselību atbild paši. Dalībnieki ar savu piedalīšanos pasākumā apliecina, ka viņiem nav iebildumu pret viņu fotogrāfēšanu, filmēšanu un šo attēlu publicēšanu ekotūrisma popularizēšanai.

Nokļūšana pulcēšanās vietā: Maršruta sākums un noslēgums paredzēts autostāvietā pie kafejnīcas „Niki”, kur iespējams nokļūt ar privāto autotransportu vai velosipēdu, kā arī ar autobusu Rīga – Vangaži (Nr. 6826), braucot līdz Garkalnei (palūgt vadītāju apturēt pieturā pirms „Niki” vai, ja šoferis neiebilst, pie „Niki”. Autobuss brīvdienās no Rīgas attiet 8:50, no Juglas 9:20)

Precīzāka informācija par autobusu: http://www.ekspressadazi.lv/autobusu-saraksti

Pulcēšanās: Pie kafejnīcas „Niki” autostāvvietas – Vidzemes šosejas (autoceļš Rīga – Igaunijas robeža) malā, 20 km no Rīgas centra, pirms Garkalnes viadukta.

Iziešana: 10:00 un 14:00

Pārgājiena maršruta garums: aptuveni 3 km

Pasākuma dalības maksa: Bez maksasUZ TIKŠANOS garkalnē!


Aivars Jakovičs

Tālrunis: 28639532

e-pasts: [email protected]